Preskočiť na obsah

Ako sa správať v oblastiach s výskytom medveďa hnedého (Ursus arctos)

Zverejnené 17.6.2024.

Kategória

BEZPEČNOSŤ V MIESTACH S VÝSKYTOM MEDVEĎA HNEDÉHO

Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.

Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Určiť medvediu stopu v teréne je pomerne jednoduché, pretože veľkosť a tvar stopy sú takmer nezameniteľné. Pre neskúsených turistov existuje za určitých okolností možnosť zámeny odtlačku prednej laby mladého medveďa s jazvecom. (posielam fotomateriál v prílohe) U dospelých jedincov medveďa býva šírka prednej laby približne 13-18cm a jej dĺžka od 12-17cm. Zadná laba je o niečo dlhšia a u dospelých jedincov sa pohybuje v rozpätí od 20-28cm. Charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.   

Pre zaujímavosť pripájame na stiahnutie Príručku k mapovaniu pobytových znakov veľkých šeliem, vypracovanú zoológom ŠOP SR RNDr. Petrom Drengubiakom zo Správy CHKO Kysuce.

Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže akýkoľvek zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.

Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch počas denného svetla.

Medzi ďalšie odporúčania ako sa vyhnúť stretu s medveďom v lesoch s jeho výskytom patrí tiež odporúčanie držať psa na vôdzke. Voľne pohybujúci sa pes môže medveďa vyrušiť počas odpočinku, alebo ho dokonca rozzúriť svojím štekotom a priviesť priamo k vám.

V prípade pohybu v miestach s výskytom medveďa hnedého Zásahový tím ŠOP SR odporúča turistom nosiť so sebou „medvedí sprej“ a naučiť sa ho správne používať. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m. Medvedí sprej je navrhnutý tak, aby medveďa odradil a poskytol vám čas na ústup. Viac o jeho použití nájdete aj na web stránke Záshaového tímu ŠOP SR.  (https://zasahovytim.sopsr.sk/odporucania-pre-efektivne-pouzitie-spreju-na-medvede/)

KEMPOVANIE, STRAVOVANIE V PRÍRODE

V prípade kempovania a stravovania v prírode je potrebné dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • Kempovať len na miestach na túto činnosť určených.
  • Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel. Vhodné je vyčistiť priestor ohniska, nádoby a riady hneď po použití. Pri stanovaní je potrebné vyhnúť sa miestam v blízkosti zvieracích chodníkov, lokalitám s hojnosťou potravy medveďov a výskytom synantropných jedincov. 
  • Taktiež nezanechávame zvyšky z potravín v blízkosti chát ani v okolitej prírode, ale berieme ich so sebou do separovaného zberu.
  • Jedlo je vhodné si pripravovať v dostatočnej vzdialenosti od miesta odpočinku. Medveď má totiž veľmi dobrý čuch.
  • Odporúčame tiež poriadne zvyšky jedla zabaliť a ideálne ich umiestniť mimo miesta spania, napríklad zavesením na strom. V prípade záujmu medveďa o stan je hlavným dôvodom vôňa jedla a nie záujem o turistov.
  • To isté platí aj o potravinách v ruksakoch, odporúčame ich zabaliť do vzduchotesných obalov.

  • PRÍPADNÝ STRET S MEDVEĎOM
  • Stretnúť sa s medveďom nemusí znamenať, že zaútočí. Je dôležité správne vyhodnotiť situáciu a uvedomiť si, že naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach „aktívni“ (priblížili sa s cieľom lepšej fotografie, pokúsili sa medveďa odplašiť) v porovnaní s tými, ktorí sú „pasívni“ (sledovali, boli ticho, pomaly ustupovali).
  • Pri nečakanom strete s medveďom (na bližšie ako 100 m) odporúčame zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Dajte medveďovi vedieť o svojej prítomnosti tým, že sa mu prihovoríte kľudným hlasom. Vyhnite sa tiež pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie. Nestrácajte ho však z dohľadu a cúvajte späť smerom, odkiaľ ste prišli. Nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom a nebežte. 
  • Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia! Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, ale väčšinou sa končí skôr ako dôjde k fyzickému kontaktu.
  • Ak medveď naozaj zaútočí a zdá sa, že dôjde k fyzickému kontaktu, poprední odborníci odporúčajú pasívnu obranu: ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou.
  • V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medve´dom. Aj keď sa môžete cítiť v ohrození, pokus o boj by mohol situáciu len zhoršiť. Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia a aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia.