Preskočiť na obsah

Obec v kocke

Samosprávny kraj


Prešovský

Okres


Kežmarok

Región


Tatry

Počet obyvateľov k 31.12.2021

1183

Rozloha

499 ha

Prvá písomná zmienka

V roku 1275

Obec Malý Slavkov sa nachádza v strede Popradskej kotliny, približne 3 km severozápadne od mesta Kežmarok v nadmorskej výške 660 m n. m. Najstaršia zachovaná písomná zmienka, týkajúca sa Malého Slavkova pochádza z roku 1275, v ktorej sa spomína Štefan, syn Cheneho. V roku 1700 prešiel majetok Malého Slavkova pod vlastníctvo kráľovského mesta Kežmarok. Názov dediny sa počas histórie menil. Ustálil sa v roku 1920.

Dnes žije v obci približne 900 obyvateľov. Prvé zmienky o Kostole sv. Michala sú známe z roku 1499. Pôvodný chrám bol po požiari začiatkom 19. storočia, prestavaný v klasicistickom štýle. Neskôr bol úplne zbúraný a na jeho mieste bol v roku 1844 – 1847, v klasicistickom štýle postavený terajší, murovaný. Kostol má neskoro renesančný reliéf, interiér je zahnutý pruskými klenbami, fasáda je klasicisticky upravená termálnymi oknami a pilastrami. Na súčasnom hlavnom oltári je socha svätého Michala.

V súčasnosti dochádza k oživeniu výstavby. Ulica sv. Michala je toho dôkazom. V obci je k dispozícii materská škola. Zo služieb uvítajú motoristi autoopravovňu a lakovňu. Darí sa i stolárskej dielni. Návštevníkom obce sú k dispozícii reštauračné, ubytovacie a pohostinské služby. Blízkosť Vysokých Tatier prospieva rozvoju agroturistiky a cestovného ruchu.